czwartek, 04 listopad 2021 15:29

Jak się przygotować do sadzenia roślin?

Wróciliśmy ze szkółki z przepięknymi roślinami i co dalej? Jak je posadzić aby dobrze się przyjęły i cieszyły nasze oczy pięknem? Do momentu posadzenia rośliny powinniśmy przechowywać w miejscu zacienionym z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności podłoża.

Miejsce, w którym planujemy sadzenie należy odpowiednio przygotować, a to oznacza usunięcie chwastów, pamiętajmy również, że w zależności od wymagań danej rośliny powinniśmy ją posadzić w odpowiednio nasłonecznionym miejscu oraz w odpowiednich warunkach glebowych. Dół, w którym posadzimy nasze rośliny powinien być dwa razy większy od wielkości bryły korzeniowej, w ten sposób możemy obsypać roślinę żyznym podłożem aby szybko i łatwo się przyjęła w nowym miejscu.

Bardzo ważna jest głębokość sadzenia, roślina powinna być posadzona na takiej głębokości jak rosła w doniczce, zbyt płytkie posadzenie może powodować wysychanie korzeni, zaś zbyt głębokie może doprowadzić do zamierania rośliny. Przygotowując podłoże do obsypania rośliny należy pamiętać o jej wymaganiach, zbyt ubogą glebę możemy zasilić ziemią ogrodową, kompostem czy torfem, a także nawozem wieloskładnikowym.

Ziemię gliniastą możemy rozluźnić piaskiem lub zmieloną korą. Pamiętajmy również w przypadku sadzenia roślin kwaśnolubnych o zastosowaniu ziemi o odpowiednim pH. Gdy sadzimy rośliny z pojemników powinniśmy obficie podlać lub włożyć do wiadra z wodą, podczas wyciągania rośliny z pojemnika należy uważać aby bryła korzeniowa się nie rozpadła, przed posadzeniem należy delikatnie rozluźnić bryłę korzeniową, a gdy jest ona mocno zbita i gęsta powinniśmy rozciąć korzenie nożem lub sekatorem.

Tak przygotowaną roślinę umieszczamy w dole i obsypujemy przygotowanym podłożem.

W przypadku roślin w balocie, umieszczamy je delikatnie w dole, po czym rozcinamy siatkę, tak aby bryła korzeniowa pozostała nienaruszona. Rośliny z gołym korzeniem przed posadzeniem powinniśmy umieścić w wiadrze z wodą na 3-5 godzin, a następnie przyciąć korzenie oraz usunąć połamane lub zniszczone fragmenty.

Dzięki tym zabiegom roślina zostanie pobudzona do wzrostu i szybciej się ukorzeni. Tak przygotowane rośliny umieszczamy w dole obsypujemy ziemią, pilnujemy aby korzenie się nie pozawijały, możęmy delikatnie podnosić roślinę aby korzenie się wyprostowały a ziemia wypełniła pustki powietrzne. Następnie ubijamy ziemię i formujemy wokół roślinę misę aby po podlaniu woda nie rozpłynęła dookoła tylko pozostała w miejscu posadzenia rośliny. Na koniec oczywiście obficie podlewamy i ściółkujemy aby powstrzymać rozwój chwastów, ściółkę możemy wykonać z kory, zrębków drzewnych bądź żwiru, warstwa ściółki powinna być koło 5 cm drubości.

kanał youtube ogrody proan