sobota, 12 listopad 2022 11:31

Pielęgnacja żywopłotu. Jak to zrobić?

Pielęgnacja żywopłotu jest niezbędna w każdym ogrodzie, a szczególnie dla tych, którzy niedawno posadzili żywopłot. Jest to proces utrzymywania żywopłotu w dobrej kondycji poprzez przycinanie i pielęgnowanie go, tak aby rósł jak najlepiej i zachował swój kształt przez długie lata.

Zanim zaczniemy mówić o tym, jak dbać o żywopłoty, przyjrzyjmy się najpierw temu, co sprawia, że dobrze się rozwijają.

Żywopłot potrzebuje trzech rzeczy:

Światło słoneczne - Wiciokrzew toleruje cień, ale większość innych rodzajów żywopłotów nie będzie się dobrze rozwijać, jeśli będą zacienione przez drzewa lub budynki.

Woda - Jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie w miesiącach letnich panuje susza, być może będziesz musiał regularnie podlewać swój żywopłot. Podlewanie powinno odbywać się wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy temperatury są niższe. Zmniejszy to stres roślin, który może prowadzić do chorób i śmierci w przypadku nadmiernego podlewania (zwłaszcza podczas upałów).

Nawożenie - większość żywopłotów wymaga nawożenia raz na 1-2 miesiące w sezonie wiosenno-letnim/jesiennym (w zależności od miejsca zamieszkania).

Pielęgnacja żywopłotu nie jest bardzo trudnym zadaniem i może być wykonywana przez każdego. Pielęgnacja żywopłotu jest istotnym elementem utrzymania go w zdrowiu i dobrym wyglądzie. Dobrze pielęgnowany żywopłot będzie dłużej służył, będzie lepiej wyglądał, lepiej rósł i będzie bardziej odporny na choroby. Pielęgnacja żywopłotu jest ważna o każdej porze roku, ale szczególnie w okresie wzrostu. W tym artykule przyjrzymy się kilku wskazówkom i technikom pielęgnacji żywopłotu w ciągu całego roku.

Ważne informacje

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przy pielęgnacji żywopłotu, jest to, że nigdy nie należy go przycinać zbyt krótko. Długie gałęzie żywopłotu pomagają zacieniać liście przed słońcem i utrzymywać je w chłodzie podczas upałów, co zapobiega ich wysychaniu i przedwczesnemu obumieraniu, co może się zdarzyć, jeśli przytniemy je zbyt krótko latem lub jesienią. Zimą, gdy na gałęziach nie ma liści, nie ma znaczenia, jak krótko je przytniemy, ponieważ nie mogą one ulec uszkodzeniu przez mróz, o ile nie odłamią się całkowicie, pozostawiając gołe pędy narażone na zimny wiatr i uszkodzenia spowodowane mrozem!

Najlepszym momentem na przycinanie żywopłotów jest późna zima lub wczesna wiosna, gdy są one w stanie spoczynku (nie rosną). Dzieje się tak dlatego, że na gałęziach nie ma liści, więc nie można ich przypadkowo przyciąć.

1. Przycinanie

Pierwszym krokiem jest przycięcie żywopłotu, co pozwoli usunąć martwe drewno i ułatwi wzrost nowych pędów.

2. Karmienie

Karmienie jest niezbędne dla zdrowych żywopłotów, ponieważ pomaga im rosnąć silnie i gęsto przez cały rok. Wiosną i wczesnym latem zasilaj żywopłot uniwersalnym nawozem lub użyj nawozu o spowolnionym działaniu, aby pobudzić wzrost nowych pędów.

3. Kontrola chwastów

Zwalczanie chwastów jest ważną częścią pielęgnacji żywopłotu, ale nie zawsze łatwo jest znaleźć odpowiedni produkt dla każdego rodzaju chwastów, które napotkasz w swoim ogrodzie. Na przykład, istnieje wiele różnych rodzajów jaskier (Ranunculus sceleratus), które można znaleźć w żywopłotach i ogrodach w całej Wielkiej Brytanii - niektóre odmiany są inwazyjne, podczas gdy inne nie są tak szkodliwe, jeśli pozostawimy je bez leczenia, po tym jak zostaną usunięte ręcznie lub za pomocą narzędzi takich jak motyka lub grabie.

 

 

kanał youtube ogrody proan