piątek, 17 grudzień 2021 15:30

Mikroklimat w ogrodzie

Jeśli posiadamy ogród i jest on na tyle duży że możemy sobie pozwolić na stworzenie w nim oczka wodnego, to jest to ze wszech miar pomysł doskonały z wielu powodów.

Po pierwsze w każdym ogrodzie wilgoć jest niezbędna, a oczko wodne pozwoli stworzyć świetny mikroklimat korzystny nie tylko dla roślin ale i osoby w nim przebywające będą się w nim czuły zdecydowanie lepiej.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest fakt że taki akwen wodny będzie doskonałym wodopojem dla wielu stworzeń o których istnieniu możemy nie mieć nawet pojęcia że tam zamieszkują. W naszym ogrodzie mogą żyć np bardzo pożyteczne jeże, z całą pewnością korzystać z wody będą okoliczne ptaki oraz cała masa przeróżnych owadów. Dbajmy więc nie tylko o swoje samopoczucie ale również o zwierzęta żyjące wokół nas.

Stworzenie takiego tworu jakim jest oczko wodne, wcale nie jest trudne i przy odrobinie chęci na pewno sobie poradzimy.

W pierwszej kolejności musimy wytypować obszar a następnie wyrysować sobie z grubsza i możemy zabierać się za kopanie i wywóz ziemi. Przy kopaniu starajmy się by spadki głębokości nie były zbyt gwałtowne, gdyż ciężko później będzie ułożyć folię by nie tworzyły nam się fałdy. Dobrze jest również wytypować miejsce na roślinność wodną i przy lini brzegowej uformować swoisty taras na którym ustawimy skrzynki z roślinnością wodną.
Gdy już mamy wykopany dół z ukształtowanym i uformowanym dnem przystępujemy do wymierzenia folii którą wykładamy dno, musimy pamiętać by folia była odpowiednio większa od wykopanego dołu i musi to być folia dedykowana do oczek wodnych aby nam w okresie zimowym nie popękała. Gdy dno mamy już obłożone folią, odcinamy to wszystko co wystaje poza obrys naszego stawu i obkładamy np kamieniami, dno możemy również w kilku miejscach stabilizować kamieniami, tylko w tym przypadku dobierajmy kamienie bez ostrych krawędzi by nie uszkodziły nam folii.

Kiedy uporaliśmy się już folią i zabezpieczaniem jej i na dnie i wokół, możemy przystępować do napełnienia wodą, przed zalaniem do pełna warto postawić w miejscach wyznaczonych pojemniki z roślinnością.
Bez względu na wielkość naszego “jeziora” powinniśmy zaopatrzyć się również w pompę i filtr który będzie dbał o czystość i klarowność wody. Filtry są różne, ale najlepszym rozwiązaniem jest filtr zewnętrzny, który jest w formie kubełkowej o różnej kubaturze i wydajności, możemy go ukryć w najbliższej okolicy oczka, tak by nie był widoczny dla oczu które upajają się widokiem akwenu. Oczyszczona woda wraca do oczka i tu mamy pole do popisu, gdyż możemy wprowadzać tą wodę np w postaci fontanny albo kaskady lub mini wodospadu, co byśmy nie zastosowali to poza aspektem wizualnym, dodatkowo napowietrzamy wodę co zwłaszcza w okresie letnich upałów jest bardzo istotne dla ryb które będą w naszym oczku wodnym żyły. Jeśli chodzi o dobór pompy i filtra to najlepiej nam doradzą specjaliści pracujący w sklepach z akcesoriami do oczek wodnych. W takim specjalistycznym sklepie kupimy również bardziej lub mniej przydatne akcesoria ale i rośliny wodne oraz same ryby i pokarm dla nich.

Poświęcając w sumie niewiele czasu na budowę, będziemy mieli w ogrodzie wspaniałe miejsce do wypoczynku i obserwacji życia jakie zakwitnie w naszym oczku wodnym.

kanał youtube ogrody proan