niedziela, 16 styczeń 2022 16:39

Świat roślin – Kwiaty doniczkowe do sypialni

Urządzając nasze mieszkanie czy dom należy zastanowić się nad udekorowaniem go również w rośliny doniczkowe.

Moim zdaniem dom, w którym żyją i rozwijają się rośliny jest najpiękniejszym miejscem do zamieszkania. W zależności od naszego gustu, Nasze „M” małe czy duże nie musi zostać urządzone z przepychem, a na Nasz nastrój mają duży wpływ również rośliny. Wprowadzają miły i naturalny akcent, potrafią ukoić skołatane nerwy i przede wszystkim posiadają wiele pozytywnych właściwości.

Kwiaty do sypialni należy wybrać te, które mają walory terapeutyczne, nawilżają a zarazem oczyszczają powietrze, są korzystne dla Naszego zdrowia i samopoczucia. Wiadomo, że rośliny absorbują dwutlenek węgla z powietrza i oddają tlen czyli odfiltrowują trucizny i inne zanieczyszczenia z powietrza, a tym samym tworzą zdrową atmosferę. Kwiaty doniczkowe nawilżają powietrze, są wśród nich rośliny produkujące tlen. W związku z tym, odpowiednio dobrane do sypialni stworzą miły, relaksujący klimat w pokoju, w którym śpimy.

Najlepsze kwiaty to takie, które:

 1. Nawilżą i oczyszczą powietrze
 2. Zredukują zatrucia chemiczne
 3. Ograniczą rozwój mikrobów w powietrzu
 4. Nie będą drażnić swoim zapachem
 5. Nadadzą barwny akcent w pokoju

Do takich kwiatów doniczkowych należą:

 1. Aloes zwyczajny – to roślina lecznicza, która filtruje powietrze z zanieczyszczeń, w nocy wytwarza tlen, pochłania dwutlenek węgla. Oprócz tego również nawilża powietrze. Ma grube i mięsiste liście, lubi słoneczne stanowisko, wysoką temperaturę, podlewamy oszczędnie jednak nigdy bezpośrednio na liście.
 2. Fikus sprężysty – to elegancki kwiat z nagimi i skórzastymi błyszczącymi liśćmi. Fikus pochłania formaldehyd, więc można ją stosować jako roślinę oczyszczającą powietrze. Lubi jasne stanowiska i wysoką temperaturę.
 3. Dracen wonna – to roślina o wyprostowanych pędach i błyszczących liściach. To roślina, która najskuteczniej oczyszcza powietrze, uprawa jest bardzo prosta. Lubi jasne stanowiska, ale trzeba chronić ją przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi.
 4. Bluszcz pospolity – wszystkie bluszcze bardzo dobrze oczyszczają powietrze ze skażeń. Roślina ta nawilża i oczyszcza powietrze oraz pochłania formaldehyd, który znajduje się w dynie tytoniowym i klejach. Bluszcz podlewamy bardzo oszczędnie wtedy gdy przysycha oraz lubi przeciętną temperaturę powietrza.
 5. Storczyk z rodzaju Dendrobium – lubi stanowisko słoneczne i dużą wilgotność powietrza, posiada właściwości nawilżające i oczyszczające powietrze, dodatkowo dotlenia nocą sypialnię.
 6. Skrzydłokwiat – to roślina, która pochłania aceton, benzen i formaldehyd czyli oczyszcza powietrze i je nawilża. Kwitnie na biało wiosną i latem. Lubi jasne stanowiska i umiarkowaną wilgotność. Natomiast nie lubi zbyt mocno rozkręconego kaloryfera i suche powietrze, wtedy liście rośliny zaczynają usychać.

Roślin nadających do sypialni w celu poprawy Naszego snu jest jeszcze wiele. Przedstawiłam tu tylko kilka z nich, jednak myślę, że są to przydatne informacje.
 

kanał youtube ogrody proan