wtorek, 08 luty 2022 15:47

Kilka sprytnych sposobów na chwasty

Ten problem może nas irytować, szczególnie wtedy, kiedy je usuwamy a one mimo wszystko wciąż odrastają.

Poznajmy więc kilka takich oto sprytnych i skutecznych sposobów na chwasty:

  1. Posadźmy rośliny okrywowe - należy wiedzieć, że utworzą one barwny, gęsty dywan, nie dopuszczając do rozwoju chwastów. W tej roli doskonale sprawdza się: macierzanka, lawenda, floksy, bodziszek i barwinek.
  2. Użyjmy boraksu - należy wiedzieć, że chwasty rosnące w szczelinach chodnika i przy podmurówce spryskajmy boraksem. Odczekajmy, aż zmarnieją (potrwa to około 2 dni) i dopiero wtedy je wyrwijmy. Pamiętajmy, że boraks skutecznie wytępi wszystkie rośliny, więc nie używajmy go w warzywniku ani na rabatach kwiatowych.
  3. Wyściółkujmy rabaty - wokół roślin na wypielęgnowanych rabatach rozłóżmy ściółkę: grubo mieloną korę, żwirek lub trociny. Należy wiedzieć, że dobrą ściółką pod iglaki są liście dębu i orzecha. Możemy je rozsypać tylko przy roślinach dwuletnich i starszych, którym nie zaszkodzą zawarte w liściach silnie działające garbniki (to one zwalczają chwasty).
  4. Użyjmy odplamiacza i wapnia - odplamiaczem podlejmy mniszki. Po 2 dniach wyciągniemy je wraz z korzeniami. Należy wiedzieć, że skrzyp, szczaw, mech i rumian źle tolerują wapno. Obsypujmy je wapnem ogrodniczym (obecna cena 7 zł/1 kg). Możemy także użyć popiołu z kominka, pieca lub ogniska, ale tylko wówczas gdy do spalania użyte było drzewo liściaste.
  5. Dosiejmy trawę - należy wiedzieć, że jeśli nasz trawnik zachwaszcza się coraz bardziej, wzmocnijmy go, dosiewając mieszankę traw. Im więcej gatunków, tym lepiej. Miejsca, w których trawa rośnie rzadko, są bardzo podatne na chwasty. Potem podlewajmy trawnik raz na tydzień, za to dość obficie. System korzeniowy trawy się rozrośnie. Kośmy co 10 dni, zanim drobne chwasty się rozsieją.
  6. Posadźmy aksamitki - należy wiedzieć, że rośliny te wytwarzają silne olejki eteryczne, którym zawdzięczają charakterystyczny zapach. To właśnie te olejki hamują rozwój chwastów. Aksamitki kwitną od czerwca do października i przez cały en czas są barierą dla chwastów.

kanał youtube ogrody proan