poniedziałek, 25 kwiecień 2022 08:36

Taras z drewna czy kompozytu?

Taras z drewna czy z kompozytu - przed takim wyborem staje sporo osób na etapie projektowania tarasu. Każdy z wymienionych materiałów ma swoje wady i zalety. Różnią się ceną, wykonaniem i możliwościami. Często nie jest tak, że jeden z produktów jest dużo lepszy od drugiego, a po prostu nadaje się do innego typu tarasów.

Zalety tarasu z kompozytu

Na pewno największą zaletą tego typu rozwiązania jest jego cena. Kompozyt jest tańszy niż drewno zarówno w momencie kupna jak i jego utrzymania. O ile drewniane tarasy trzeba impregnować i malować, to keramzyt jest materiałem, który powinien wytrzymać wiele sezonów bez większej pielęgnacji. Budowa tarasów z kompozytu jest również łatwiejsza. Jeśli posiadasz idealnie prostokątny taras, to istnieje duża szansa, że poradzisz sobie z tym sam. Dopiero wykańczanie trudno dostępnych miejsc może wymagać pewnego doświadczenia i specjalistycznych narzędzi i wtedy warto jednak skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Dzięki swojemu wykonaniu deski kompozytowe są odporne na wilgoć oraz promieniowanie UV. Nie straszne im wysokie i niskie temperatury, dlatego cały czas będą się dobrze prezentować nawet po mocnej zimie czy słońcu. Niezależnie od warunków atmosferycznych deska kompozytowa nie wymaga renowacji i malowania.

Tarasy drewniane

Drewno to klasyczny materiał do układania tarasów. Wybierany przez miłośników elegancji. Ogromnym atutem jest naturalny wygląd, ponieważ o ile kompozyt imituje wygląd drewna, to nic nie zastąpi naturalnych sęków i odcieni drewna. Taras drewniany ma wiele odcieni, więc w razie konieczności wymiany desek czy dorobienia części nie będzie problemu z doborem materiału. Kompozyt ma taki sam odcień partii, przez co w późniejszym czasie znalezienie dokładnie takiego samego odcieniu może być nieco kłopotliwe.

Taras drewniany jest także bardziej długowieczny, o ile odpowiednio go zaimpregnujemy i będziemy odnawiać. Drewno także nie nagrzewa się na upale tak bardzo jak kompozyt i chodzenie nawet boso nie powinno sprawić bólu tak, jak to mogłoby być w przypadku kompozytu.

Kolejną zaletą tarasu drewnianego jest bezpieczeństwo. W przypadku deszczu nie jest on tak śliski jak deska kompozytowa. Drewno ma naturalną fakturę, a kompozyt bardzo często jest płaski i śliski. Mówi się też, że drewno jest wytrzymalsze i powinno się je stosować w miejscach wysokiej intensywności eksploatacji.

Podsumowując każdy produkt ma swoje zalety. Taras z kompozyty idealnie nadaje się na małe tarasy domowe, które nie są intensywnie eksploatowane, najlepiej z zadaszeniem. Jest on znacznie tańszy i też szybki oraz prosty w montażu. Utrzymanie tarasu z deski kompozytowej nie wymaga również tyle zachodu co drewno. Tarasy drewniane to zaś najwyższy poziom elegancji, naturalne sęki i wygląd drewna. Należy je jednak impregnować. Powinien jednak wytrzymać dłużej, może być intensywnie eksploatowany, nie nagrzewa się tak jak deska kompozytowa i nie jest śliski podczas deszczowej pogody.

kanał youtube ogrody proan