poniedziałek, 09 maj 2022 12:36

Roślina pnąca - ołownik

Należy wiedzieć, że ta roślina jest półkrzewem pnącym, pochodzenia południowoafrykańskiego, o liściach długości 5 cm. Jego długie pnące lub zwisające pędy pokryte są przez cały prawie rok licznymi kwiatami, zebranymi w półkuliste kwiatostany.

Kwiat posiada niedużą, cienką, rurkowatą koronę o 5 rozłożonych gwiaździście łatkach. W rejonach tropikalnych i subtropikalnych Azji i Afryki rośnie 12 gatunków z rodzaju „Plumbago” (ołownik). „Plumbago auriculata”, gatunek często spotykany pod nazwą „P. capensis”, uprawiany jest przede wszystkim jako roślina doniczkowa. Gatunek ma kwiaty jasnoniebieskie, a odmiana „P. auriculata” ‘Alba’ - kwiaty czystobiałe. Należy wiedzieć, że w rejonach uprawy winorośli w Europie roślina może zimować w ogrodzie, pod grubym przykryciem. Znów w Europie Południowej, przede wszystkim na wybrzeżach Morza Śródziemnego, roślinę tą stosuje się do tworzenia żywopłotów, ozdabiania wysokich murów lub portali.

Wspomniano już wcześniej że roślina ta jest głównie uprawiana jako roślina doniczkowa i zimuje ona w pomieszczeniu chłodnym (4-8 stopni Celsjusza), ale dobrze oświetlonym.

Natomiast w końcu maja możemy roślinę umieścić na zewnątrz, ale jesienią znów trzeba wnieść ją do mieszkania. Odpowiada jej miejsce dobrze osłonięte, z dostatecznym dostępem do światła, jednakże bryła korzeniowa powinna pozostawać w cieniu. Warto wiedzieć, że ołownik uprawiany jest przede wszystkim w zimnej szklarni, a jego pnące pędy przywiązuje się do listew lub naprężonych sznurków. Możemy również otrzymać formę drzewka o dość ubogiej koronie, usuwając z dolnej części łodygi liście i pędy boczne.

Warto też pamiętać o tym, aby w okresie silnego wzrostu roślinę obficie podlewać i zasilać nawozami, natomiast w zimie należy tylko zapobiegać całkowitemu wyschnięciu podłoża. W końcu lutego skraca się pędy w połowie długości i ustawia roślinę w ciepłym miejscu. Możemy ją również przesadzić do mieszanki ziemi kompostowej, torfu i piasku. Warto dodać, że ołowniki rozmnaża się w maju za pomocą sadzonek zielnych, a w sierpniu lub wrześniu - sadzonek półzdrewniałych. Ukorzeniają się pod folią w temperaturze 16-18 stopni Celsjusza. Rośliny otrzymane z siewu kwitną rok później.

kanał youtube ogrody proan