wtorek, 12 lipiec 2022 12:43

Jak zabezpieczać meble ogrodowe?

Meble ogrodowe mają o wiele cięższe życie niżeli te meble, które trafiają do wewnętrznych pomieszczeń domów i mieszkań. Lokacje zewnętrzne nieraz wystawiają je na bardzo ciężkie próby, którym poszczególne materiały muszą jakoś sprostać, o ile nie chcą trafić na śmietnik i nie chcą zostać zastąpione czymś innym. Sporo zależy tu jednak przede wszystkim od użytkowników mebli i od tego, w jaki sposób będą się oni obchodzić z wypoczynkowymi plenerowymi zestawami.

Jeżeli nie zadba się o meble, one będą gnić albo rdzewieć. A nawet jeśli ich właściwości techniczne jakimś cudem nie ulegną pogorszeniu i zwarta stabilna konstrukcja zdoła przetrwać poważne próby, może dojść do pogorszenia ich koloru, który też potrafi zmienić się pod wpływem wybranych czynników.

Jak zatem zadbać o meble, które ma się ustawione w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie?

Kluczowym elementem ich pielęgnacji będzie na pewno impregnacja, która okazuje się szczególnie ważna w przypadku drewna, albowiem technorattan czy rattan raczej jej nie potrzebują. Drewniane meble do ogrodu muszą być jednak systematycznie impregnowane. Jeżeli ma się już jakiś dobry środek do ich konserwacji, w pierwszej kolejności należy je dokładnie umyć i osuszyć, a dopiero w następnym kroku przejść do nakładania preparatu, pokrywając nim powierzchnię drewna przy pomocy specjalnego pędzla. Dobrym impregnatem dla drewna będą dostosowane do niego oleje oraz klasyczne lakiery. Dodatkowe pokrycie zapewni meblom dużo lepszą trwałość. Przyczyni się do ich wyższej odporności na zmiany temperatury powietrza, promieniowanie oraz deszcz.

Sposób pielęgnacji i konserwacji musi być jednak dostosowany do typu mebli, albowiem inne wymagania mają meble ogrodowe z rattanu, a inne te drewniane. Z kolei taki metal zwykle jest najbardziej narażony na rdzewienie, dlatego przed tym procesem należy go chronić. W tym celu używa się preparatów antykorozyjnych. Są one proste w użyciu i dostępne w dosłownie każdym markecie budowlanym.

kanał youtube ogrody proan